Порядок вручення повістки під час мобілізації

З початку першої хвилі мобілізації минуло більше року, проте порядок вручення повісток в Україні залишився незмінним, а точніше відсутнім, для осіб відносно яких відбувається «призов за мобілізацією».

Траплялись непоодинокі випадки  коли вручення повісток здійснювалось співробітниками військкомату разом з співробітниками міліції безпосередньо на вулиці, блокпостах та супермаркетах, здебільшого це відбувалось влітку 2015 р.  Після реформи правоохоронних органів випадки вручення повісток співробітниками військкомату разом  з співробітниками поліції не фіксувались. Проте, на всяк випадок, не зайвим буде ознайомитись з порядком проведення адміністративного затримання поліцією.

Як повинна вручатись повістка під час мобілізації.

Частина 3 ст. 22 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» визначає, що під час мобілізації громадяни зобов’язані з’явитися до військових частин або на збірні пункти військових комісаріатів у строки, зазначені в  отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках або розпорядженнях військових комісарів.

Порядок вручення повісток під час мобілізації на законодавчому рівні не врегульовано, але це не означає, що вони можуть вручатись у будь-якому місці, оскільки в Україні діє принцип аналогії Закону. Аналогія Закону —  це вирішення  справи  або  окремого  юридичного питання  на основі правової норми,  розрахованої на схожі випадки (Лист міністерства юстиції України від 30.01.2009  N Н-35267-18.

В даному випадку слід звертатись до Порядку вручення повісток про призив на строкову військову службу та на військову службу за контрактом визначеному  Постановою КМУ від 21.03.02р. №352.

Відповідно до п. 64 Постанови КМУ від 21.03.02р. №352, оповіщення громадян про призов на строкову військову службу та їх прибуття  на  призовні  дільниці  відбувається  за наказами районних військових комісарів (додаток 14) і повістками (додаток 15),  врученими призовникам через житлово-експлуатаційні організації, домовласників, відповідні виконавчі органи сільських, селищних  і  міських  рад,  де  немає   військових  комісаріатів, керівників підприємств, установ, організацій, навчальних закладів незалежно від підпорядкування і форми власності.

З огляду на те, що порядок вручення повісток під час мобілізації законом не визначений, повинен застосовуватись п. 64 Постанови КМУ від 21.03.02р. №352 за аналогією закону, відповідно до якого повістки можуть вручатись через ЖЕКи, домовласників, відповідні сільські, селищні і міські ради на випадок де  немає   військових  комісаріатів, роботодавця та навчальні заклади.

Підтвердженням отримання повістки буде виключно особистий підпис призовника.

На практиці вручення повісток «на вулиці» виглядвло так. До громадянина на вулиці підходили співробітники міліції та воєнкомату, вимагали надати документи, після встановлення особи виписували повістку. У випадку відсутності у громадянина документів які посвідчують особу проводилося адміністративне  затримання громадянина до встановлення особи, після встановлення особи вручалась повістка.

Таким чином, у випадку якщо до вас підійшли на вулиці співробітники воєнкомату  з метою вручити повістку слід пам’ятати наступне:

  • вручення повістки на вулиці є незаконним, а отже ви маєте право на законних підставах відмовитись від отримання такої повістки;
  • адміністративне затримання може проводитись виключно у випадках визначених законом.

Проте слід пам’ятати, що за ухилення від призиву за мобілізацією статтею 336 Кримінального кодексу України передбачено відповідальність у вигляді позбавлення волі на строк від двох до п’яти років. А оскільки на даний момент відсутня єдина позиція у питанні чи можна вручати на вулиці повістки, чи ні, то автор статті не може гарантувати те, що у випадку відмови від отримання такої повістки дії особи  не будуть кваліфіковані як ухилення від призиву.

Тільки суд можить визначити, чи була така відмова ухиленням від призиву, чи ні.


Комментарии:

Оставить комментарий

Перейти к верхней панели